Browsed by
Tag: önmegvalósítás

Keleti nyugalom – Marigold Hotel

Keleti nyugalom – Marigold Hotel

/The Best Exotic Marigold Hotel, 2011/

A Keleti nyugalom – Marigold Hotel című film (aminek egyébként van egy második része is) igazán varázslatosan tárja elénk India világát, kultúráját.

A történet szerint hét angol nyugdíjas úgy dönt, hogy távol az otthonától, Indiában szeretné eltölteni életének utolsó éveit, így útnak indulnak, hogy egy új életet kezdjenek. Minden aranykorút más vezérel a távoli Keletre, Indiába, de ott mindegyikőjüknek ugyanazzal kell szembenéznie: hogyan szeretnék eltölteni életük hátralévő részét.

A film mind látványában, mind történetében könnyen elrepít minket egy varázslatos más világba, ahol jól esik egy kis időt eltölteni, miközben mi is átgondolhatjuk, min is lenne érdemes változtatni életünk következő időszakában.

 

 

Vakrandim az élettel

Vakrandim az élettel

/Mein Blind Date mit dem Leben, 2016/

A Vakrandim az élettel című film egy életrajzi ihletésű alkotás.

A történet főszereplője egy érettségi előtt álló szorgalmas, a jövőjét eltervező fiatalember, akinek hirtelen romlani kezd a látása. Kiderül, hogy egy öröklött betegség hatására elveszti szeme világát.

Családja próbálja elfogadtatni vele, hogy szüksége lehet olyan iskolára, munkahelyre, ahol korlátozottsága ellenére is könnyen boldogul. Azonban Saliya hajthatatlan és mindenképpen szeretne abba a luxushotelbe jelentkezni, ahova eredetileg is tervezte. Némi csalással sikerült bekerülnie a vágyott helyre, azonban, hogy itt helyt tud-e állni vaksága ellenére, az a filmből kiderül…

A történet a kitartásról, elszántságról és a vágyak eléréséről szól.

A békés harcos útja

A békés harcos útja

/Peaceful Warrior, 2006/

A békés harcos útja egy igaz történeten alapuló filmdráma. Dan Millman önéletrajzi könyve alapján készült.

Dan egy fiatal férfi tornász, akinek minden vágya és tettének célja, hogy egyszer sikeres, elismert tornász legyen. Hedonista életet él, veszélyt nem ismerve próbál ki merész feladatokat és edzői utasítás ellenére is hajtja magát folyamatosan. Ám egy nap motorbalesetet szenved, és az eddigi élete hirtelen teljesen megváltozik. Nem tornászhat tovább versenyszerűen. Azonban találkozik valakivel, aki segít neki önmagát felépítenie és egy teljesen új Dant megformálnia. Dan egy igazi harcosként megtanul a jelenben élni, értékelni másokat és önmagát, és élvezni az életet, mindezt úgy, hogy továbbra sem adja fel álmait…

A film izgalmas és nagyon tanulságos, érdemes megnézni.

Tűzszekerek

Tűzszekerek

/Chariots of Fire, 1981/

A Tűzszekerek című film 4 Oscar-díjat nyert remek alkotás az 1980-as évekből, de ez mit sem változtat azon, hogy a mai napig egy sokak által nagyon szeretett és sokszor látott film. A történet az 1924-es párizsi olimpiát idézi meg igaz történetre alapozva. A két főszereplő futó: Harold és Eric Angliát képviselik a  rangos eseményen.

Nemcsak a sikerért küzdenem, hanem annál sokkal nemesebb cél érdekében. Míg egyikük vallási dicsőséget kíván elérni az aranyéremmel, addig a másikuk a zsidó nép önbecsüléséért, elfogadtatásáért küzd. Ezekkel a mély érzésekkel és elvekkel áthatott versenyben a nézők is igazi részesei a történetnek, átérezve a feszültséget, szurkolást.

A film nemcsak a történet miatt érdemli meg, hogy a legjobb filmek közé soroljuk, hanem Vangelis katarzist kiváltó zenéje miatt is. Tiszta szívből ajánlom a filmet mindenkinek.

Free Solo- Mászókötél nélkül

Free Solo- Mászókötél nélkül

/Free Solo, 2018/

A Free Solo – Mászókötél nélkül című film kapta idén a legjobb dokumentumfilmért járó Oscar-díjat. Tehát nem egy tipikus játékfilmről van szó, de mindenképpen érdemes megnézni.

A történet egy nem hétköznapi férfiről szól, aki valami olyasmibe vágja a fejszéjét, vagy éppenséggel láb- és kézujjait, amit ember még nem tett. Egy 900 méter magas, csúszós gránitfalat szeretne megmászni, ami önmagában nem tűnne emberfelettinek, de ez a férfi, egyedül, biztosítókötél nélkül szeretne belevágni ebbe a nagy kalandba.

A film végigkíséri a felkészülését, a biztató csapat, barátok véleménynyilvánítását, egy szerelem kibontakozását és magát a sziklamászást, ami egy letörő szikladarabbal, egy zavaró madárral, egy rossz mozdulattal bármikor véget érhet, úgy, ahogy Alex Honnold élete is…

Ez a film egy emberfeletti célról szól, amikor nem az ész, hanem a szív, az adrenalin diktál.

 

Zöld könyv – Útmutató az élethez

Zöld könyv – Útmutató az élethez

/Green Book, 2018/

A Zöld könyv- Útmutató az élethez című film kapta idén a legtöbb Oscar-díjat, így méltán nevezhetjük, egy elismert remek alkotásnak.

A történet valós ihletésű, aminek főszereplői hasonló életkorú férfiak, teljesen más élettel. Tony Vallelonga, vagy ahogy mindenki hívja Hantás Tony egy nagyszájú, inkább erővel, mint ésszel érvelő családapa lesz Don Shirley zongoraművész sofőre.  A feladat egyszerűnek tűnik, Tony vigye A-ból B-be a “dokit”, aki turnéra indul.

Ám, abból kifolyólag, hogy Don Shirley afroamerikai származású, ez sokkal bonyolultabbá válik, ugyanis a 60-as években járunk, ahol még nagyon is élt a rasszizmus szelleme. A fehér emberekből álló közönség tapsolt és fizetett azért, hogy meghallgathassa a művész urat…egészen addig, amíg a színpadon állt, miután lelépett a rivaldafényből, ugyanolyan színes bőrűvé vált, mint a cselédek, felszolgálók, gyapotszedők, akiknek sokkal kevesebb joguk van.

A film a mélyen elgondolkodtató mivolta mellett üde és szórakoztató, a katarzis élménnyel együtt. Érdemes megnézni!

Julie & Julia – Két nő, egy recept

Julie & Julia – Két nő, egy recept

/Julie&Julia, 2009/

A Julie & Julia – Két nő egy recept című film talán leginkább azoknak fog tetszeni, akik szeretik a főzős filmeket, ami által szinte megéhezünk, annyira ízletesen elkészített ételeket látunk. Ugyanakkor a filmnek nem csak ez az erőssége.

A történet két szálon fut, két különböző helyen és időben. Míg Julia Child Franciaországba költözik férjével, akit munkája vezérel oda, addig Julie Amerikában éli mindennapjait íróként párjával. Azért, hogy Julia is hasznosnak érezze magát, míg férje politikai munkáját végzi, beiratkozik egy szakács iskolába, mert úgy gondolja, hogy az evés a társadalmi érintkezés egyik formája. A főzőtudományát egy könyvön keresztül mutatja be, ami Julie kezébe is kerül.

Julie épp alkotói válságban van, így hirtelen ötlettől vezérelve, valami újat, valami merészet szeretne alkotni, így elkezd blogot vezetni Julia könyvében leírt összes recept megvalósításáról. A két szál így kapcsolódik össze és válik színessé, még érdekesebbé.

Mind a két történet az önmegvalósításról, a problémamegoldásról szól, amiből a néző is könnyen meríthet.

 

 

A kezdő

A kezdő

/The Intern, 2015/

A kezdő című film egy igazán szórakoztató vígjáték, főszerepben egy senior gyakornokkal.

A film egy nyugdíjas munkába állásáról, annak nehézségeiről és sikereiről szól. A történet nagyon jól mutatja be, hogy egy 70 év körüli férfinak mennyire más emlékei vannak a munkáról, mint a mai kor generációjának, gondolva itt a cybertérre, a szlengre, a munkakörülményekre. A kezdeti meglepetések ellenére nyugdíjas korú pályakezdőnk nagyon jól beilleszkedik a csapatba és nem csak ő tanul, de a többiek is tanulnak tőle.

A kezdő valójában rövid időn belül a vezető legfontosabb embere lesz, aki a tapasztalataival és tanácsaival az élet minden területén tudja segíteni társait, mindezt egy nagy adag humorral megspékelve. Film a tiszteletről, generációs különbségekről, tanulásról és önmegvalósításról. Igazi vasárnapi matiné.

Bohém rapszódia

Bohém rapszódia

/Bohemian Rhapsody, 2018/

A Bohém rapszódia a Queen együttes történetét mutatja be, különösképpen frontemberük: Freddie Mercury életét.

A film első hallásra talán nem tűnik pszichológia szempontból érdekesnek, de aki már látta, az vélhetően másképp gondolja. A film nem csak amiatt szórakoztató, mert a világ egyik legismertebb zenekaráról szól, hanem mert több olyan témát is feszeget, ami elgondolkodtató.

A zenekar, aki magát egy családnak is vallja, rendkívül sikeres utat járt be, ami köszönhető egyediségüknek és annak, hogy bátran szembementek a konvenciókkal. Freddie Mercury egy kivételes tehetség volt, akinek a másságával is szembe kellett nézni. A filmben végigkísérhetjük Freddie nemi identitásának megbizonyosodását, összeomlását, szárnyalását és betegségével való szembenézését.

A film nemcsak a zene szerelmeseinek ajánlott, hanem mindenkinek, aki szeretne katartikus élményeket átélni, többek között az által, ahogy a tömeg ereje hat ránk.

Valaki más élete

Valaki más élete

/La vie d’une autre, 2012/

A Valaki más élete egy francia romantikus film, melynek főszereplője, Marie 40. születésnapján arra eszmél, hogy nem ismeri a saját életét.

A címben megnevezett valaki más tulajdonképpen ugyanúgy Marie, csak 15 évvel idősebb, mint amire emlékszik, amiben élt. A történet során végigkísérjük Mariet saján életének felfedezésében, jobbá tételében. Míg fiatalon egy bohókás, vidám, életszerető nő volt, ma arra kel, hogy más a stílusa, más neveli a fiát, a férjének és neki is szeretője van és csak a munkáért él. De ő nem erre vágyik.

A film mondandója, hogy sosincs késő ráeszmélni, hogy az életünk nem épp úgy halad, ahogy szeretnénk, és a változtatás lehetősége mindig fennáll, ha teszünk érte.