Browsed by
Tag: barátság

Keleti nyugalom – Marigold Hotel

Keleti nyugalom – Marigold Hotel

/The Best Exotic Marigold Hotel, 2011/

A Keleti nyugalom – Marigold Hotel című film (aminek egyébként van egy második része is) igazán varázslatosan tárja elénk India világát, kultúráját.

A történet szerint hét angol nyugdíjas úgy dönt, hogy távol az otthonától, Indiában szeretné eltölteni életének utolsó éveit, így útnak indulnak, hogy egy új életet kezdjenek. Minden aranykorút más vezérel a távoli Keletre, Indiába, de ott mindegyikőjüknek ugyanazzal kell szembenéznie: hogyan szeretnék eltölteni életük hátralévő részét.

A film mind látványában, mind történetében könnyen elrepít minket egy varázslatos más világba, ahol jól esik egy kis időt eltölteni, miközben mi is átgondolhatjuk, min is lenne érdemes változtatni életünk következő időszakában.

 

 

Zöld könyv – Útmutató az élethez

Zöld könyv – Útmutató az élethez

/Green Book, 2018/

A Zöld könyv- Útmutató az élethez című film kapta idén a legtöbb Oscar-díjat, így méltán nevezhetjük, egy elismert remek alkotásnak.

A történet valós ihletésű, aminek főszereplői hasonló életkorú férfiak, teljesen más élettel. Tony Vallelonga, vagy ahogy mindenki hívja Hantás Tony egy nagyszájú, inkább erővel, mint ésszel érvelő családapa lesz Don Shirley zongoraművész sofőre.  A feladat egyszerűnek tűnik, Tony vigye A-ból B-be a “dokit”, aki turnéra indul.

Ám, abból kifolyólag, hogy Don Shirley afroamerikai származású, ez sokkal bonyolultabbá válik, ugyanis a 60-as években járunk, ahol még nagyon is élt a rasszizmus szelleme. A fehér emberekből álló közönség tapsolt és fizetett azért, hogy meghallgathassa a művész urat…egészen addig, amíg a színpadon állt, miután lelépett a rivaldafényből, ugyanolyan színes bőrűvé vált, mint a cselédek, felszolgálók, gyapotszedők, akiknek sokkal kevesebb joguk van.

A film a mélyen elgondolkodtató mivolta mellett üde és szórakoztató, a katarzis élménnyel együtt. Érdemes megnézni!

Gran Torino

Gran Torino

/Gran Torino, 2008/

A Gran Torino című film Clint Eastwood egyik zseniális filmje és alakítása.

A történet egy zsémbes amerikai öregúrról és a szomszédjába költöző ázsiai családról szól. A kapcsolatuk elég viharosan indult, pont mint a férfi összes többi kapcsolata az emberekkel. De aztán, ahogy egyre közelebb engedi magához a szomszéd családot, főleg Thaot, egyre inkább kinyílik és másképp látja nem csak az embereket és szándékukat, de a világot és önmagát is.

A film bemutatja a különböző bandák egymáshoz való viszonyát, a farkas törvények uralmát és azt, hogy mennyire nehéz szabadulni ezeknek az elnyomásától. Megértjük Walt Kowalski viselkedésének okát és végignézhetjük egy igaz barátság kibontakozását. Érdemes megnézni!

BÚÉK

BÚÉK

/BÚÉK, 2018/

A BÚÉK című film egy magyar vígjáték, ami igazán szórakoztató és egyben elgondolkodtató is.

Ha valaki látta a Teljesen idegenek című olasz filmet, neki nem lesz nagy élmény a BÚÉK, mert az utolsó pár percet leszámítva, szinte teljesen megegyezik vele. Ettől függetlenül a film nagyon sok témát érint, és maga az ötlet, amibe bele van bújtatva, az továbbra is nagyon egyedi. A történet szerint egy baráti társaság együtt tölti a szilveszter estét, ahol belemennek, hogy mindenki kitegye a telefonját az asztalra és bárkinek jön üzenete, hívása, azt mindenki megosztja a többiekkel. A játék lényege, hogy vajon kinek milyen titkolni valója van a többiek, azaz a barátai előtt?

A hűtlenség, a tökéletes anyakép, a plátói szerelem és a másság témáján keresztül belelátunk mindenkinek az életébe, félelmébe.

Vajon mi igazán ismerjük a hozzánk közelállókat és vajon akkor is elfogadnánk őket, ha bármekkora titkot is fedne fel előttünk? Mindenkinek BÚÉK!

A Grincs

A Grincs

/The Grinch, 2018/

A Grincs című animációs film szuperül segít ráhangolódni a karácsonyra. Grincs egy zöld, morcos szőrmók, aki utálja a karácsonyt, ezért mindent megtesz annak érdekében, hogy minden ezzel kapcsolatos dekorációt, zenét, jókedvet, idilli hangulatot jó messziről elkerüljön. Ám idén ez nem sikerül neki, ugyanis muszáj lemennie Kifalvába, ahol szembesül a sok mosolygós lakóval, akik bizony szívük minden melegével készülnek a karácsonyra.

Grincs nagy tervet ötöl ki: ellopja a karácsonyt. Minden a terv szerint halad, míg nem találkozik éjszaka Cindy-Louval, aki szeretné megköszönni a Mikulásnak, hogy ilyen sokat segít anyukájának.

Mikor sikerül Grincsnek ellopnia a karácsonyt, lelkesen figyeli Kifalvát, bízva abban, hogy végre senkinek sem lesz mosoly az arcán, azonban váratlan fordulat következik…

Vajon milyen sebeket tép fel Grincs számára a szeretet ünnepe? Vajon mit jelent számunkra a karácsony, a szeretet, a családunk és ezt sikerül átadnunk ezekben a napokban?

Bohém rapszódia

Bohém rapszódia

/Bohemian Rhapsody, 2018/

A Bohém rapszódia a Queen együttes történetét mutatja be, különösképpen frontemberük: Freddie Mercury életét.

A film első hallásra talán nem tűnik pszichológia szempontból érdekesnek, de aki már látta, az vélhetően másképp gondolja. A film nem csak amiatt szórakoztató, mert a világ egyik legismertebb zenekaráról szól, hanem mert több olyan témát is feszeget, ami elgondolkodtató.

A zenekar, aki magát egy családnak is vallja, rendkívül sikeres utat járt be, ami köszönhető egyediségüknek és annak, hogy bátran szembementek a konvenciókkal. Freddie Mercury egy kivételes tehetség volt, akinek a másságával is szembe kellett nézni. A filmben végigkísérhetjük Freddie nemi identitásának megbizonyosodását, összeomlását, szárnyalását és betegségével való szembenézését.

A film nemcsak a zene szerelmeseinek ajánlott, hanem mindenkinek, aki szeretne katartikus élményeket átélni, többek között az által, ahogy a tömeg ereje hat ránk.

Az a hülye szív

Az a hülye szív

/Dieses bescheuerte Herz, 2017/

Az a hülye szív című film egy igazán megható, humoros és elgondolkodtató, igaz történeten alapuló film. Egy picit az Életrevalók című film jut eszembe róla.

Adott egy 30 év körül rosszfiú, Lenny, akinek abból állnak a napjai, hogy bulizni megy, másnap pedig végig alszik, valamint adott egy 15 éves fiú, aki súlyos szívbetegségben szenved. A közös bennük az, hogy mind a ketten jól ismerik a kisfiú kezelő orvosát, ugyanis Lenny édesapja, aki megvonja fiától az anyagi támogatását egészen addig, amíg nem foglalkozik Daviddel, a beteg fiúval. És ekkor elkezdődik egy életre szóló kaland. David megkapja azokat az élményeket, amitől végre azt érzi, hogy élhet, míg Lenny átértékeli az élet valódi értékeit.

Ez a film nem csak tanulságos, de valóban szívbemarkoló is. Érdemes megnézni!

A remény rabjai

A remény rabjai

/The Shawshank Redemption, 1994/

A remény rabjai mondhatni egy klasszikus film, ami nem véletlen. Remek történet, kiváló színészek és alakítások.

A film főszereplői egy börtönben élik mindennapjaikat és ott is kötnek barátságot egymással. Andyt kettős gyilkosság elkövetése miatt ítélik életfogytiglan börtönbüntetésre. Főszereplőnk rengeteg kegyetlenséggel, testi fenyítéssel és a börtönviseltek molesztálásával is találkozik bentléte elején,  majd idővel sikerül kivívnia társai és a fogvatartók tiszteletét, így nyugalomra lel a rácsok mögött.

Andy nem törődik bele, hogy igazságtalanul került börtönbe és sosem hagyja el a remény, hogy egyszer kijut innen és bízik benne, hogy egy napon a kinti világban is megismerhetik egymást legjobb barátjával…

Egy remek film a reményről és a lehetőségek kiaknázásáról.

Ízlés szerint fűszerezve

Ízlés szerint fűszerezve

/Quanto basta, 2018/

Az Ízlés szerint fűszerezve című film egy olasz vígjáték, amiben nem csak a toszkán vidéket csodálhatjuk meg, de a film kellőképpen érzékenyít is az autizmussal élők irányába.

A történetnek két főszereplője van, egy kiváló, de emberileg nehéz természetű séf, és egy autista srác, aki kiválóan ért az ízekhez, fűszerekhez. A film az ő találkozásukról, egymásra való hatásáról szól. Arturo, a séf dühkitörések miatt egy segítő csoportban tanítja főzni az Asperger-szindrómásokat, akik közül kiemelkedik Guido a tehetségével. Guido egy versenyen vesz részt, ahol mentoraként Arturot jelöli meg, így kezdődik rögös úton a barátságuk.

A verseny során egyre jobban megmutatjuk mélyebb énjüket egymásnak, és válnak egymás tanítóivá. A film nemcsak szórakoztató, de megható is, ami nemcsak az érzékenyítésről szól, de az elfogadást is jól példázza.

Fifti-fifti

Fifti-fifti

/50/50, 2011/

A Fifti-fifti című film sok témát érint, ami miatt ajánlani lehetne: betegség, kitartás, szülő-gyerek kapcsolat, szerelem és barátság.

A történet főszereplője egy 27 éves átlagos srác, aki reggel bemegy dolgozni, szó nélkül elvégzi a munkáját, a dilis haverjával lóg, aztán hazamegy a barátnőjéhez, és másnap ez kezdődik elölről.

Egészen addig, mígnem kap egy olyan hírt orvosától, ami megváltoztatja az életét. Kiderül, hogy súlyos betegségben, rákban szenved.Ekkor megtapasztalja, hogy ki áll mellette igazán, ki pedig csak sajnálatból; megérti édesanyja aggodalmát; megérzi a haláltól való félelmet; megéli az igaz barátságot; és meglátja, hogy minden csak fifti-fifti esélyes..